Breaking News
 |  | 

Dom i dzieci

Jak zadbać o jakość swojego odpoczynku w nowym roku?

img-responsive

Nowy rok to dobry czas na wprowadzenie do swojego życia zmian. Warto w szczególności zastanowić się nad codziennymi nawykami i ich wpływem na stan zdrowia organizmu. Jeśli dostrzegasz u siebie zmęczenie i niedobory energii, najprawdopodobniej zaniedbujesz swój sen. Jeśli nie wiesz jak poprawić jakość odpoczynku, zainspiruj się naszymi poradami!

Dobrze przygotuj sypialnię

Sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu – spędzamy w niej aż ⅓ każdej doby. Powinna sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Warto zaaranżować ją w stonowanej i spokojnej kolorystyce. Pomarańcz i czerwień zdecydowanie nie będą najlepszym pomysłem. W oknach powinny znaleźć się dobre, zaciemniające rolety. Księżyc zaglądający przez szybę z pewnością nie ułatwi zasypiania. Bardzo ważne jest też wyposażenie łóżka w wygodny materac i ergonomiczną poduszkę. Warto postawić na akcesoria sypialniane wysokiej jakości, których zakup będzie udaną inwestycją na wiele lat.

Zrezygnuj z elektroniki przed snem

Korzystanie ze smartfonów, komputerów i tabletów zaburza proces wydzielania melatoniny. Jest ona odpowiedzialna za odczuwanie senności, a jej poziom zwiększa się wówczas, gdy w otoczeniu jest ciemno. Nadmiar światła niebieskiego emitowanego przez ekrany w godzinach wieczornych negatywnie wpływa na jakość snu w nocy. Jeśli masz problem z całkowitą rezygnacją z elektroniki, wybierz tryb nocny, który ogranicza ilość światła niebieskiego i w pewnym stopniu zmniejsza uciążliwość problemu.

Zwróć uwagę na temperaturę

Zdarza się, że problemy ze snem wywołuje zbyt wysoka temperatura. Organizm ma najlepsze warunki do termoregulacji wówczas, gdy nie przekracza ona 21 stopni Celsjusza. Warto wietrzyć pomieszczenie przed położeniem się do łóżka i kontrolować grzejniki. Poza tym, ważne jest korzystanie z kołdry pozwalającej na nieustanny przepływ powietrza. Jeśli wentylacja w łóżku jest utrudniona, zwiększa to potliwość i staje się przyczyną dyskomfortu.

Pracuj nad zdrowymi nawykami

Nieodłącznym elementem pracy nad poprawą jakości snu jest stworzenie powtarzalnej rutyny, która będzie wprowadzać atmosferę spokoju i relaksu. Do łóżka warto kłaść się codziennie o tej samej porze, aby uregulować pracę zegara biologicznego. Z kolei przed pójściem do sypialni warto poświęcić kilka minut na wyciszającą aktywność – gorąca kąpiel to idealna propozycja. Wieczorne zabiegi pielęgnacyjne to okazja do poświęcenia czasu sobie i oczyszczenia umysłu.

W nowym roku warto postawić na swoje zdrowie! W tym celu, konieczne jest zadbanie o głęboki i nieprzerwany sen. Powtarzalna wieczorna rutyna, nowe nawyki i dobrze wyposażona sypialnia mogą znacznie podnieść jakość codziennego funkcjonowania.

Artykuł sponsorowany.

jak-zadbac-o-jakosc-swojego-odpoczynku-w-nowym-roku

ABOUT THE AUTHOR