Breaking News
 |  | 

Budowa i remont

Płyta OSB na dom, podłogę i dach. Czym ją pomalować?

img-responsive

Wyjątkowo szerokie zastosowanie płyt OSB

Płyta OSB wykazuje wyjątkowo szerokie zastosowanie. Przydaje się podczas tworzenia więźb, a także podbitek ścian, podłóg poddaszy, szalunków, czy podbitek dachowych. Coraz częściej (i chętniej) sięga się po nie także podczas wykańczania wnętrz – stają się bowiem nawet elementami meblowymi.

Możliwości wykończenia płyty OSB

Wybierając płytę OSB do zastosowania wewnątrz domu należy wiedzieć, w jaki sposób można ją pomalować. Istnieje też możliwość pozostawienia płyty OSB w stanie surowym, wtedy widoczne będą charakterystyczne dla niej wióry nierównomiernie rozproszone. Gdy jest to wzór odpowiadający naszym preferencjom, warto jest nałożyć na płytę lakier do drewna, który zabezpieczy ją przed działaniem wszelkich czynników zewnętrznym podczas jej użytkowania.

Płyta OSB może być również pokryta farbą kryjącą nałożoną bezpośrednio na powierzchnię, lub po uprzednim zeszlifowaniu jej. Nałożenie farby w obydwu przypadkach sprawi, że powierzchnia płyty OSB stanie się gładsza, a takżę zdecydowanie milsza w dotyku, co przełoży się też na łatwiejsze jej użytkowanie (ponieważ łatwiej ją będzie czyścić).

Przygotowanie płyty OSB

Jednak może okazać się, że farba zacznie pękać pod wpływem “pracy” materiału, a bezpośrednie nałożenie farby na płytę może spowodować jej pęcznienie (jak w przypadku każdego innego materiału drewnopochodnego).

Dlatego zdecydowanie lepiej jest przygotować płytę OSB do malowania oczyszczając ją z zanieczyszczeń i odizolowując ją od warstwy dekoracyjnej (na przykład za pomocą żywicy polimerowej lub impregnatu gruntującego do drewna).

Malowanie płyty OSB

Po takim przygotowaniu można zastosować farbę (z wysoką odpornością mechaniczną) odpowiednią do malowania drewna lub powierzchni drewnopochodnych. Warto wykonać aplikację dwukrotnie, pierwszą warstwę czyniąc cienką, a drugą znacznie grubszą. Tak powstanie trwała oraz znakomicie przylegająca do płyty powłoka.

plyta-osb-na-dom-podloge-i-dach-czym-ja-pomalowac

ABOUT THE AUTHOR