Breaking News
 |  | 

Inne

Jakie są najlepsze pozycje do spania? Wskazówki dla zdrowego ułożenia ciała podczas snu

img-responsive

Pozycja ciała podczas snu to nie tylko kwestia wygody! Wpływa również na zdrowie kręgosłupa, kondycję mięśni i ogólny stan układu oddechowego. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt i zastanowić się nad tym, jaka pozycja do spania będzie zarówno komfortowa, jak i najbardziej korzystna dla zdrowia.

Na co wpływa ułożenie ciała podczas snu?

Nieprawidłowe ułożenie ciała jest ściśle związane z częstym powstawaniem wad postawy. Nacisk na kręgi to przyczyna bólu i dyskomfortu, który na dłuższą metę prowadzi do pogorszenia jakości snu. Niektóre pozycje determinują też poprawne funkcjonowanie układu oddechowego. Przykładów, spanie na plecach sprawia, że organizm mniej wysiłku wkłada w utrzymanie drożności dróg oddechowych. Osoby śpiące na plecach z reguły nie chrapią i rzadziej doświadczają uciążliwego bólu gardła. Co ciekawe, ułożenie ciała podczas snu ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet ciężarnych. Wskazuje się, że najlepsza jest pozycja na lewym boku – wtedy dziecko otrzymuje największe ilości składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Najlepsze pozycje do spania

Najczęściej polecane jest spanie na plecach. Sytuacja idealna ma miejsce wówczas, gdy ciało ułożone jest na wygodnym materacu, a pod kolanami znajduje się poduszka. Wtedy kręgosłup znajduje się w idealnym ułożeniu, w pełni zgodnym z anatomiczną budową. Jednak to nie jedyne dobre rozwiązanie. Korzystną opcję stanowi też pozycja na boku. Jednak jej wybór wiąże się z koniecznością wyposażenia się w odpowiednią poduszkę, która sprawi, że głowa, szyja i plecy będą ułożone w jednej linii. Wiele osób lubi wówczas mieć też poduszkę między kolanami – jest to korzystne dla zdrowia bioder.

A jakiej pozycji unikać? Nie zaleca się spania na brzuchu. Może negatywnie wpływać na zdrowie pleców i zniekształcać postawę – w szczególności w odcinku szyjnym. Jednak osoby, które nie wyobrażają sobie zasypiania w innym ułożeniu, nie muszą całkowicie rezygnować z tej pozycji. Warto byłoby jednak unikać skręcania głowy na boki.

Dyskomfort podczas snu – jak mu zapobiegać?

Bez względu na wybraną pozycję, dyskomfort nadal może się pojawiać, jeśli łóżko nie jest wygodne. O odpowiednie warunki snu należy zadbać jeszcze przed rozpoczęciem rozmyślań nad najlepszą pozycją do wypoczynku. Warto zainwestować w szczególności w dobry materac. Aby należycie spełniał swoją funkcję powinien być wykonany z dbałością o szczegóły, a rodzaj wypełnienia i jego twardość trzeba dopasować do wagi i indywidualnych upodobań użytkownika. Podobne znaczenie ma też poduszka. Jej ergonomiczny kształt z pewnością korzystnie wpłynie na kręgosłup szyjny i wszystkie mięśnie okolicy piersiowej.

Warto spać w pozycji, która jest zarówno wygodna, jak i zdrowa, a także bezpieczna. Wówczas znacznie podnosi się efektywność snu, a cały organizm funkcjonuje sprawniej. Dotyczy to w szczególności układu oddechowego oraz struktur związanych z układem ruchu.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

jakie-sa-najlepsze-pozycje-do-spania-wskazowki-dla-zdrowego-ulozenia-ciala-podczas-snu

ABOUT THE AUTHOR